Publiceringsdatum: 2025-08-21
Är du på jakt efter en karriär inom administration, ekonomi, juridik? Positionen som redovisningsekonom hos Aros Kapital AB är öppen och väntar på en lämplig kandidat - kan det vara du? Aros Kapital AB behöver någon som vill arbeta heltid. Om du är tillgänglig för tills vidare, ta en titt på denna jobbannons.
Göteborg är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Aros Kapital AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som redovisningsekonom. De har just nu ett ledigt jobb som redovisningsekonom som kan vara av intresse för dig. Sök jobbet som redovisningsekonom hos Aros Kapital AB och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast söndag den fjortonde september 2025.
Är du en redovisningsekonom som är redo för nästa steg i karriären? Eller är du på jakt efter nya utmaningar? Då kan detta vara rollen för dig!
Sedan 2004 har Aros Kapital varit en viktig aktör inom företagsfinansiering. Genom en personlig service, stark närvaro, effektiva system och processer erbjuder vi våra kunder produkter och tjänster till små och medelstora företag som innefattar fakturaköp, företagslån, fastighetslån och leasing. Aros erbjuder även sparprodukter genom inlåning till både privatpersoner och företag. Vi fokuserar på B2B – företagsfinansiering och arbetar dedikerat för att hjälpa företag att utveckla och förverkliga sina mål och drömmar. Aros Kapital är ett kreditmarknadsbolag som ägs av Mellby Gård och som står under Finansinspektionens tillsyn.
Idag består Aros Kapital av ca 100 medarbetare som verkar från våra kontor i Göteborg, Stockholm och London. Huvudkontoret är placerat i Göteborg. Företagskulturen präglas av professionalism, engagemang, entreprenörskap och samarbete.
I rollen som Head of Finance har du ansvar för bolagets redovisning och redovisningstillämpning (”Finance”). Det omfattar också ett övergripande ansvaret för koncernens samtliga juridiska personer, vilket innebär både lokal bokföring samt konsolidering. Som Head of Finance har du också det formella ansvaret för budget och även övergripande ansvar för vårt dotterbolag i Storbritannen vad gäller det löpande med konsolidering. Som Head of Finance rapporterar du till bolagets CFO och ingår i bolagets finansfunktion som består av Finance (Accounting), Regulatory reporting, Treasury och Quantitative analysis. Förutom ditt ansvarsområde, har du även personalansvar för redovisningsteamet som idag består av två redovisningsekonomer. I den här rollen får du möjlighet att utveckla och effektivisera redovisningsarbetet tillsammans med CFO och ekonomifunktionen inom bolagsgruppen.
Exempel på arbetsuppgifter:
För att lyckas i rollen behöver du ha:
Som person behöver du vara trygg i din kunskap och själv kunna driva arbetet. Då vi är en liten funktion, behöver du ha förmåga ”att grotta ner dig och vara hands-on” – även om vi självklart hjälps åt i teamet. Vi är också ett tillväxtbolag varför du behöver trivas i en föränderlig miljö och ha en god anpassningsförmåga, liksom vara nyfiken på vad som händer i organisationen. Att du också har en stark laganda ser vi som en fördel – då vi gärna stöttar varandra och hjälps åt där vi kan inom teamet.
Hos oss erbjuder vi dig ett spännande arbete i en snabbrörlig och dynamisk organisation där det finns en stor utvecklingspotential både inom tjänsten och företaget.
Förutom att Aros sitter i moderna och centrala kontor, erbjuder Aros förmåner så som ett generöst friskvårdsbidrag, sjukvårdsförsäkring, tjänstepension, utökad föräldralön, frukost och gemensamma aktiviteter utanför jobbet.
Låter det som att Aros Kapital är din nästa arbetsgivare? Skicka in din ansökan redan idag! Urval sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag som är 2025-09-14
Vid eventuella frågor kring processen kontakta Miriam Falk (People & Culture Business Partner) genom att skicka ett mejl till: miriam.falk@aroskapital.se. Observera att inga ansökningar tas emot eller behandlas via mejl. Ansökan kan endast ske genom denna sida.
Tjänstens placeringsort: Göteborg, Huvudkontoret
Sysselsättningsgrad: Heltid (100%)
Anställningsform: Tillsvidareanställning med inledande provanställning om 6 månader
Lön: Marknadsmässig
Start: Enligt överenskommelse
I den här rekryteringsprocessen utgår vi från en kompetensbaserad rekryteringsmetodik där moment som intervjuer, eventuella tester, bakgrundskontroll och referenstagning ingår. Bakgrundskontrollen syftar till att tillhandahålla juridisk och ekonomisk information inför eventuell anställning.
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | Aros Kapital AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | Tills vidare |
Organisationsnummer | 5566693130 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Redovisningsekonom |
Yrkesområde | Administration, ekonomi, juridik |
Aros Kapital AB söker en person till denna tjänst som redovisningsekonom med placerings i Göteborg. Om det låter intressant att arbeta som redovisningsekonom hos Aros Kapital AB skickar du in din ansökan senast 2025-09-14.
Källa: Arbetsförmedlingen
VEM Chefsrekrytering & Interim AB söker en person till tjänsten som redovisningschef i Ljungby.
2025-08-04
Mer infoSvea Renewable Solar AB söker en person till tjänsten som redovisningschef i Stockholm.
2025-05-26
Mer infoElcykelpunkten Stockholm AB söker en person till tjänsten som redovisningsekonom i Stockholm.
2025-07-24
Mer info