Redovisningsekonom

Publiceringsdatum: 2025-11-24

Är du intresserad av att jobba inom administration, ekonomi, juridik? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som redovisningsekonom hos OK Norrbotten Ek För. Sök nu om du är intresserad av att arbeta heltid hos OK Norrbotten Ek För under tills vidare. De letar just nu efter nya medarbetare.

Platsen där jobbet finns ledigt är i Luleå. Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos OK Norrbotten Ek För i rollen som redovisningsekonom så har de just nu en ledig tjänst som skulle kunna vara en perfekt match för dig! OK Norrbotten Ek För letar efter erfaren redovisningsekonom som kan ansluta till deras team. Sista ansökningsdag är onsdag den tionde december 2025.


Jobbannons

En av våra erfarna kollegor ska gå i pension och nu är vi på jakt efter ytterligare en stjärna. Ekonomigänget består av ekonomichef och tre kollegor. Du kommer få vara en del av en spännande resa där vi jobbar med att utveckla ekonomifunktionen och hitta nya arbetssätt och effektiviseringar som kan underlätta för våra stationer.

Arbetsuppgifterna består bland annat av:

  • Löpande redovisning
  • Avstämningar
  • Fakturering
  • Upprätta underlag och ekonomiska rapporter
  • Analys och uppföljning av utfall
  • Supportera våra stationer
  • Övriga administrativa uppgifter

Vi söker dig med examen inom ekonomi på högskolenivå. Vi tror att du har arbetat 1-3 år inom revision, redovisning eller annat som vi bedömer relevant från ekonomiområdet. Vi ser det som meriterande om du har en grundläggande förståelse för redovisning. Eftersom vi finns i hela Norrbotten behöver du ha B-körkort. Vi ser positivt på att alla våra medarbetare vid något tillfälle testar på arbetet ute på stationen eftersom det är där vår kärnaffär finns. Vi söker dig som är nyfiken, utvecklingsorienterad och ifrågasättande, vi ser gärna att du kommer med egna idéer på hur vi kan utvecklas och bli ännu bättre. Vi kan erbjuda en heltidsanställning med placering i Luleå. Vi vill gärna ha in vår nya kollega så snart som möjligt och vi kommer därför göra urval och intervjuer löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag. Vi tillämpar provanställning på alla våra tillsättningar.

OK Norrbotten är en ekonomisk förening som ägs av våra 120 000 medlemmar. Vi ingår i OKQ8-kedjan och jobbar under varumärket OKQ8. Vi har 200 medarbetare och med våra 34 stationer, 19 bemannade och 15 automatstationer, finns vi i alla kommuner och tillsammans bidrar vi till ett levande län. Med Norrbotten i hjärtat och OK i tanken!

På föreningskontoret i Luleå är vi 10 kollegor och vi hoppas att just du vill bli en del av vårt gäng.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnOK Norrbotten Ek För
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer7970000852
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeRedovisningsekonom
YrkesområdeAdministration, ekonomi, juridik

Ansökan

OK Norrbotten Ek För söker en person till denna tjänst som redovisningsekonom med placerings i Luleå. Om det låter intressant att arbeta som redovisningsekonom hos OK Norrbotten Ek För skickar du in din ansökan senast 2025-12-10.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Junior redovisningsekonom med start omgående

Asta Agency AB söker en person till tjänsten som redovisningsekonom i Stockholm.

2025-09-05

Mer info

Kvalificerad Redovisningsekonom

Reveco Ekonomi AB söker en person till tjänsten som redovisningsekonom i Botkyrka.

2025-09-12

Mer info

Redovisningsekonom

Reveco Ekonomi AB söker en person till tjänsten som redovisningsekonom i Botkyrka.

2025-09-12

Mer info