Redovisningsekonom till bolag i Täby

Publiceringsdatum: 2025-10-13

Vill du arbeta inom administration, ekonomi, juridik-branschen? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som redovisningsekonom hos Vindex AB. Vindex AB söker efter en ny anställd på heltid under 3 månader – upp till 6 månader som är redo att ta sin karriär till nästa nivå.

Stockholm är platsen där denna position är ledig. Om du är intresserad av en karriär inom redovisningsekonom, ta en titt på den lediga tjänsten som Vindex AB erbjuder för att se om det är en matchning. Bli en del av Vindex AB genom att ansöka till jobbet som redovisningsekonom senast onsdag den tolfte november 2025.


Jobbannons

Vi på Vindex är just nu på jakt efter en Redovisningsekonom med flera års arbetslivserfarenhet inom kund- och leverantörsreskontra och vana att hantera stora flöden, som är villig att ta sig an ett uppdrag i Täby. Uppdraget pågår i fem månader, med start så snart som möjligt.

Huvudsakliga arbetsuppgifter

  • Fakturera kundordrar med korrekta detaljer, certifikat och moms
  • Ansvara för noggrann bokföring av kundtransaktioner och bankbetalningar
  • Skicka och följa upp betalningspåminnelser
  • Hantera leverantörsreskontra
  • Genomföra regelbundna avstämningar för korrekta banktransaktioner och balans
  • Assistera med övriga administrativa arbetsuppgifter vid behov
  • Bokföra kundinbetalningar i olika valutor

Kvalifikationer och personliga egenskaper

Vi söker dig som en relevant utbildning inom ekonomi och flerårig erfarenhet av liknande arbetsuppgifter. Vi ser gärna att du tidigare hanterat stora flöden och värdesätter dessutom ditt systemintresse.

Vi söker dig som är ansvarstagande, initiativrik och driver ditt arbete självständigt. Du samarbetar gärna med kollegor, trivs i en fartfylld miljö och levererar hög kvalitet även under press.

Ansökan

Är det dig vi söker? Skicka gärna ditt CV i Word-format till oss på Vindex och ange referensnummer LBEKASS2980. Tveka inte heller att kontakta ansvarig rekryterare Linnéa Björnbom (linnea.bjornbom@outlook.com, 073- 472 06 35) vid fler funderingar kring rollen.

Om Vindex

Vi är en rekryteringsbyrå som arbetar med interimslösningar och rekrytering nischat endast mot ekonomiavdelningen. Vi är specialister på tillsättningar av konsulter och kandidater inom ekonomifunktionen. Detta innebär att vi tillsätter CFO:er, ekonomichefer, controllerchefer, Business Controllers, redovisningschefer, koncernredovisningsekonomer, redovisningsekonomer samt lönespecialister. Är du intresserad av fler uppdrag/tjänster som ekonomiassistent? Kika gärna under fliken Lediga tjänster.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnVindex AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning3 månader – upp till 6 månader
Organisationsnummer5567121230
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeRedovisningsekonom
YrkesområdeAdministration, ekonomi, juridik

Ansökan

Vindex AB söker en person till denna tjänst som redovisningsekonom med placerings i Stockholm. Om det låter intressant att arbeta som redovisningsekonom hos Vindex AB skickar du in din ansökan senast 2025-11-12.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Redovisningsekonomer till välrenommerat internationellt bolag

Adecco Sweden AB söker två personer till tjänsten som redovisningsekonom i Linköping.

2025-10-13

Mer info

Partille: Redovisningsekonom

Jobbakuten Väst AB söker en person till tjänsten som redovisningsekonom i Partille.

2025-10-14

Mer info

Redovisningsekonom

WRKFRC Bemanning & Rekrytering AB söker en person till tjänsten som redovisningsekonom i Partille.

2025-08-26

Mer info