Publiceringsdatum: 2025-10-27
Är du på jakt efter en karriär inom chefer och verksamhetsledare? Letar du efter en chans att arbeta som redovisningschef på Vindex AB? Nu är det möjligt. Om du vill arbeta heltid hos Vindex AB, har de just nu en tjänst tills vidare som kan passa dig.
Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Stockholm som är tjänsteorten. Vindex AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som redovisningschef. De har just nu ett ledigt jobb som redovisningschef som kan vara av intresse för dig. Bli en del av teamet hos Vindex AB som redovisningschef genom att ansöka senast onsdag den tjugosjätte november 2025.
Vill du göra skillnad i en dynamisk, internationell miljö? Vi på Vindex söker nu en kvalificerad koncernredovisningschef till vår kund. I denna operativa roll ansvarar du för ett litet team och driver koncernkonsolidering, rapportering och lagstadgade processer med fokus på noggrannhet och efterlevnad. Dina insikter blir avgörande för affärsbeslut och bolagets internationella tillväxt.
Vi söker dig som har en akademisk examen inom ekonomi, finans eller redovisning. Du har en gedigen erfarenhet av ekonomisk styrning, gärna i en internationell koncernmiljö. Dessutom har du bevisad kompetens inom koncernkonsolidering, K3, lagstadgad rapportering och revisionsprocesser. Erfarenhet av Transfer Pricing och ledning av juniora kollegor är också meriterande för denna roll.
Som person är du självständig, proaktiv och tycker om att driva förbättringsprocesser. Du har tekniska färdigheter, inklusive avancerad Excel-kunskap och erfarenhet av BI-verktyg. Dessutom förmedlar du komplex finansiell information tydligt, på både svenska och engelska.
Är det dig vi söker? Skicka ditt CV i Word-format till Vindex och ange referensnummer EAKCR3006. För frågor, kontakta ansvarig rekryterare Elisabeth Andolf Haglund (elisabeth.andolf@vindex.se, 070-759 56 26).
Vi är en rekryteringsbyrå som arbetar med interimslösningar och rekrytering nischat endast mot ekonomiavdelningen. Vi är specialister på tillsättningar av konsulter och kandidater inom ekonomifunktionen. Detta innebär att vi tillsätter CFO:er, ekonomichefer, controllerchefer, Business Controllers, redovisningschefer, koncernredovisningsekonomer, redovisningsekonomer samt lönespecialister. Är du intresserad av fler uppdrag/tjänster som ekonomiassistent? Kika gärna under fliken Lediga tjänster.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Vindex AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5567121230 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Redovisningschef |
| Yrkesområde | Chefer och verksamhetsledare |
Vindex AB söker en person till denna tjänst som redovisningschef med placerings i Stockholm. Om det låter intressant att arbeta som redovisningschef hos Vindex AB skickar du in din ansökan senast 2025-11-26.
Källa: Arbetsförmedlingen
Vindex AB söker en person till tjänsten som redovisningsekonom i Stockholm.
2025-10-17
Mer infoFramtiden i Sverige AB söker en person till tjänsten som redovisningsassistent i Lund.
2025-11-11
Mer infoJobbakuten Väst AB söker en person till tjänsten som redovisningsekonom i Partille.
2025-10-14
Mer info