Redovisningsekonom till entreprenöriellt bolag inom Beauty & Cosmetics

Publiceringsdatum: 2025-12-27

Letar du efter anställning inom administration, ekonomi, juridik? Positionen som redovisningsekonom hos People of Interim & Finance Sweden AB är öppen och väntar på en lämplig kandidat - kan det vara du? People of Interim & Finance Sweden AB söker för närvarande efter personal på heltid för en tjänst tills vidare. Kolla in deras jobbannons för mer information.

Att bo i närheten av Stockholm kan vara en fördel för denna position, så om du redan bor i området bör du överväga att söka jobbet. People of Interim & Finance Sweden AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom redovisningsekonom. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Låt People of Interim & Finance Sweden AB hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som redovisningsekonom! Ansök seast fredag den nionde januari 2026.


Jobbannons

Vill du kliva in som den som äger och bygger upp redovisningsfunktionen i ett snabbväxande bolag inom beauty/cosmetics? Här söker vi en trygg och självgående redovisningsekonom/ansvarig som vill ta ett helhetsgrepp om ekonomin i en miljö där processer fortfarande växer fram. Rollen passar dig som trivs när mycket händer, när tempot är högt och när du får vara den som skapar stabilitet och struktur.

Om rollen

Som redovisningsekonom blir du navet i bolagets ekonomi. Du tar över ansvaret från dagens externa konsult och säkerställer att redovisningen håller hög kvalitet, att månadsrapporteringen fungerar och att ekonomirutinerna blir både tydliga och effektiva. I nära samarbete med CFO driver du arbetet framåt och tar ägarskap över hela redovisningskedjan.

Exempel på arbetsuppgifter:

  • Löpande redovisning och kontoavstämningar
  • Periodiseringar, kontrollmoment och attestrutiner
  • Moms-, arbetsgivar- och skattedeklarationer
  • Månads- och årsbokslut
  • K3-redovisning
  • Rapportering och underlag till CFO
  • Kontakt med bank och myndigheter
  • Uppbyggnad och förbättring av ekonomiprocesser

Erfarenhet av lagerredovisning är inte ett krav, men ses som ett plus.

Vem söker vi?

Det finns två möjliga profiler som kan passa:

Tidigare i karriären (ca 2–3 år erfarenhet):
Du är trygg i redovisningsgrunderna och vill fortsätta utvecklas i en bred roll där du lär dig mer och får helhetsansvar. Du har inte bråttom att lämna redovisning – du vill snarare fördjupa dig.

Mer erfaren (ca 4–6 år):
Du har arbetat några år i redovisning, trivs i ett självständigt upplägg och vill ha en roll där du äger hela processen utan att behöva kliva in i en chefsroll. Du uppskattar ordning, tydlighet och stabilitet.

Egenskaper vi värderar:

  • Självgående och ansvarsfull
  • Mycket noggrann och strukturerad
  • Prestigelös och trygg i dialoger
  • Trivs i entreprenöriell miljö med snabba förändringar
  • Klarar högt tempo och varierade arbetsuppgifter

Formell utbildning är mindre viktig än praktisk kompetens och rätt inställning.

Meriterande (ej krav):

  • Erfarenhet av Fortnox
  • Erfarenhet från e-handel eller retail
  • Kunskap om lagerredovisning
  • Intresse för budget/analys/BI på sikt
Varför denna möjlighet?

Det här är ett tillväxtbolag inom beauty/cosmetics med engagerade grundare och familjär kultur. Här får du:

  • Huvudansvar för redovisningen
  • Stort inflytande över rutiner och processer
  • En central roll nära CFO
  • En arbetsmiljö som är både varm och snabbfotad
  • Möjlighet att växa i takt med företaget

Du blir en viktig nyckelperson i bolagets fortsatta expansion.

Praktisk information
  • Anställning: Tillsvidare, heltid
  • Placering: Centrala Stockholm
  • Arbetsmodell: Hybrid (ca 4 dagar på kontor)
  • Start: Q1 2026 – gärna mitten/slutet av januari eller början av februari
Vi svarar gärna på frågor

För frågor om tjänsten kontakta Marcus Ström, marcus.strom@peopleoffinance.se. Vi intervjuar löpande så varmt välkommen med din ansökan snarast. Tyvärr har vi inte möjlighet att ta emot ansökningar via mejl.

People of Finance & Interim är rekryterings- och konsultföretaget för marknadens mest eftertraktade kandidater och företag. Att söka denna möjlighet genom oss ger rätt person goda möjligheter till en spännande karriärutveckling både nu och i framtiden. Vi sitter med fler spännande interimsuppdrag samt rekryteringar och genom att söka en roll genom oss kan också fler intressanta möjligheter dyka upp, utöver denna möjlighet. Glöm inte att följa vår LinkedIn för att ta del av spännande uppdrag och karriärmöjligheter – https://www.linkedin.com/company/people-of-finance-interim/?viewAsMember=true" rel="noopener noreferrer" target="_blank">klicka här för att följa.

Vi ser fram emot din ansökan!

Sökord: redovisning, redovisningsekonom, cosmetics, redovisningsansvarig

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnPeople of Interim & Finance Sweden AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5594746249
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeRedovisningsekonom
YrkesområdeAdministration, ekonomi, juridik

Ansökan

People of Interim & Finance Sweden AB söker en person till denna tjänst som redovisningsekonom med placerings i Stockholm. Om det låter intressant att arbeta som redovisningsekonom hos People of Interim & Finance Sweden AB skickar du in din ansökan senast 2026-01-09.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Redovisningsekonom till entreprenörsdrivet bolag i Göteborg

Delta Consulting AB söker en person till tjänsten som redovisningsekonom i Göteborg.

2025-11-25

Mer info

Redovisningsekonom till uppdrag på 50% inom finans

Jurek Recruitment & Consulting AB söker en person till tjänsten som redovisningsekonom i Stockholm.

2025-12-16

Mer info

Självgående redovisningsekonom till Tenant & Partner

Amendo Bemanning & Rekrytering AB söker en person till tjänsten som redovisningsekonom i Stockholm.

2025-12-17

Mer info