Publiceringsdatum: 2026-05-26
Är du på jakt efter en karriär inom chefer och verksamhetsledare? Nu har du chansen att börja jobba som redovisningschef hos Leax Quality AB. Leax Quality AB söker efter en ny anställd på heltid under tills vidare som är redo att ta sin karriär till nästa nivå.
Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Köping som är tjänsteorten. Leax Quality AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom redovisningschef. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Söker du efter en spännande karriär som redovisningschef? Sök jobbet hos Leax Quality AB senast tisdag den sextonde juni 2026 och bli en del av deras team.
Vill du arbeta i en internationell industrikoncern där du får kombinera koncernredovisning, finansiell rapportering och utveckling av processer i en verksamhetsnära roll?
Nu söker LEAX Group en Group Accounting & Reporting Manager till vårt globala ekonomiteam i Köping. Här får du en central roll med stort ansvar och möjlighet att påverka arbetssätt, struktur och utveckling inom koncernens ekonomi- och rapporteringsprocesser.
Du ansvarar för koncernredovisning och finansiell rapportering samt säkerställer korrekt rapportering enligt IFRS och K3. Rollen innebär nära samarbete med CFO, dotterbolag, revisorer och andra nyckelfunktioner inom koncernen.
Du kommer bland annat att:
· Ansvara för koncernredovisning och rapportering inklusive årsredovisningar och kvartalsrapporter
· Stötta verksamheten i redovisnings- och IFRS-frågor
· Ansvara för koncernens skatteberäkning och transfer pricing
· Driva förbättringar inom processer, internkontroll och system
· Vara kontaktperson mot revisorer och myndigheter
· Leda och utveckla redovisningsteamet i de svenska bolagen
· Civilekonomexamen eller motsvarande akademisk utbildning
· Gedigen erfarenhet inom redovisning och finansiell rapportering, gärna inom internationell tillverkande industri
· Djup förståelse för IFRS, koncernredovisning och finansiella processer
· Dokumenterad erfarenhet av att leda team och driva förändringsinitiativ
· Mycket god systemvana, med erfarenhet av koncernkonsolideringssystem samt Excel på avancerad nivå. Erfarenhet av Monitor G5 och AARO är meriterande.
· Goda kunskaper i svenska och engelska, i tal och skrift
Som person är du analytisk, strukturerad och kommunikativ. Du trivs i en roll där du får kombinera strategiskt tänkande med operativt ansvar och där samarbete är en viktig del av vardagen.
Hos oss blir du en del av en internationell och framtidsorienterad industrikoncern där utveckling, ansvar och förbättring står i fokus. Vi erbjuder:
· En central roll med stor möjlighet att påverka
· Nära samarbete med verksamhet och ledning
· Professionell utveckling i en internationell miljö
· Kollektivavtal och trygga villkor
· Friskvårdsbidrag på 5 000 kr/år
Placering: Köping
Rapporterar till: CFO
Resor: Förekommer till svenska och internationella verksamheter
Skicka in din ansökan via vårt rekryteringssystem Teamtailor senast 2026-06-16
Vid frågor om tjänsten är du välkommen att kontakta Brita Lindblad, tf CFO.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Leax Quality AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5564562493 |
| Typ av anställning | Tillsvidareanställning (inkl. eventuell provanställning) |
| Yrke | Redovisningschef |
| Yrkesområde | Chefer och verksamhetsledare |
Leax Quality AB söker en person till denna tjänst som redovisningschef med placerings i Köping. Om det låter intressant att arbeta som redovisningschef hos Leax Quality AB skickar du in din ansökan senast 2026-06-16.
Källa: Arbetsförmedlingen
Wise Group AB söker en person till tjänsten som redovisningsekonom i Linköping.
2026-05-04
Mer infoBellman Group AB (publ) söker en person till tjänsten som redovisningsekonom i Solna.
2026-05-13
Mer infoTng Group AB söker en person till tjänsten som redovisningschef i Göteborg.
2026-05-22
Mer info